Menu

Forum

Zaloguj się na forum
Login:
Hasło:
 
 Zapomniałem hasła
 Rejestracja

Ostatnie wiadomości

więcej

Galerie

 
 
 

więcej

więcej

Reklama


Nowości rynkowe

Super nawierzchnia z BASF - do biegu, gotowi, start!

2008-09-08

Sportowe wykładziny marki Conica należącej do firmy BASF-Marke pomagają w pogoni za rekordami w lekkoatletyce.

 

Historia

Wyżej, szybciej i coraz dalej – w pogoni za biciem rekordów sportowcy dochodzą do granic swoich możliwości i wytrzymałości. Podłoże stadionu wspiera osiąganie najlepszych wyników i pomaga zapobiegać kontuzjom. W czasie biegu, dzięki prawidłowemu podłożu, można uzyskać różnicę w czasie wynoszącą dziesiętne części sekund, a przy skokach różnicę kilku centymetrów. Innowacyjne wykładziny sportowe dbają o optymalne warunki treningu i odpowiednie warunki do sportowej rywalizacji.

 

Od czasu pierwszego użycia syntetycznych wkładek sportowych w czasie Igrzysk Olimpijskich w 1968 roku w Meksyku ich stosowanie przyjęło się na całym świecie. Dzisiaj to firma Conica, należąca do BASF Construction Chemicals Europe AG ze szwajcarskiego Schaffhausen, dominuje na rynku w tej dziedzinie. Od ponad 30 lat pod marką Conica projektowane, wytwarzane i sprzedawane są wykładziny sportowe. „Bieżnie są obecnie prawdziwymi sprzętami sportowymi wysokiej technologii. Nie mogą być one ani za twarde, ani też za miękkie. Dzięki odpowiedniej elastyczności powstaje efekt katapulty, dzięki któremu sportowiec pobiera jak najwięcej energii zgromadzonej w podłożu”, wyjaśnia Dr. Ralph Bergs, Strategic Marketing Manager Sports dla marki Conica. W ofercie zwracają uwagę przede wszystkim systemy bieżni pochodzące z rodziny Conipur®, które uzyskały certyfikat Międzynarodowego Związku Lekkoatletyki (IAAF). Międzynarodowy Związek Lekkoatletyki potwierdza tym certyfikatem, że system danej bieżni został przetestowany oraz spełnia wszystkie wymagania uprawniające do zastosowania go na międzynarodowych rozgrywkach.

 

Do zastosowania na najważniejszych arenach lekkoatletycznych świata szwajcarscy naukowcy opracowali specjalną wykładzinę marki Conipur® M. Ten system wykładziny składający się z trzech warstw masywnego sztucznego tworzywa, który nie jest, tak jak pozostałe wykładziny stadionowe, wcześniej przygotowywany i dopiero układany na stadionie w częściach, lecz jest wylewany na miejscu. W tym celu stosuje się tworzywo sztuczne poliuretan, składające się ze składników chemicznych: isocyjanat i poliol. W zależności od wymagań dotyczących pojedynczych komponentów, można dokładnie zaprogramować twardość i elastyczność dzięki tworzywu poliuretanowemu. Przewaga tej metody w stosunku do wcześniejszego przygotowywania produktu jest widoczna: wykładziny sportowe są specjalnie wylewane i dzięki temu nie jest wymagane ich fugowanie. Dzięki temu sposobowi pod wykładzinę nie dostanie się woda deszczowa, ponadto wykładzina ta posiada maksymalną odporność na zmiany temperatury i warunków atmosferycznych.

  

Akredytowana przez IAAF jednostka zajmująca się kontrolą najważniejszych bieżni sprawdza, czy nowa bieżnia odpowiada wymaganiom Związku. W tym wypadku IAAF przyznaje certyfikat klasy 1. Certyfikat ten zezwala na obsługę międzynarodowych zawodów i jest warunkiem do uznania światowych rekordów. Łącznie 17 stadionów wyposażonych w bieżnie firmy Conica posiada certyfikat klasy 1 przyznany im przez IAAF.


Perspektywy

Nowoczesne podłoża sportowe nie tylko spełniają oczekiwania i życzenia sportowców, lecz również właścicieli i zarządców stadionów. Dowodzie tego również ich wytrzymałość: bieżnie firmy Conipur® ustawione na zewnątrz wytrzymują przeciętnie dziesięć do piętnastu lat, w zależności od klimatu i ich eksploatacji, ale również mogą wytrzymać ponad 20 lat. Wykładzina jest mocna i odporna; po jej wieloletnim używaniu przy niewielkich kosztach może zostać zregenerowana za pomocą retoppingu (czyli dodawania nowej warstwy). Zamiast wymieniać całą wykładzinę, nakładana jest po prostu nowa warstwa. „Obecnie 20 procent naszego obrotu pochodzi z retoppingu, i tendencja ta rośnie”, zdradza ekspert w dziedzinie marketingu, pan Bergs.

 

W dziedzinie wykładzin sportowych firma BASF Construction Chemicals Europe znana jest na całym świecie jako lider systemów Conipur® , a odsetek jej udziału w rynku wynosi 25 procent. ”W kilku europejskich krajach lub w Afryce udział w rynku wynosi ponad 50 procent”, wyjaśnia Bergs. 250 bieżni rocznie jest produkowanych lub poddawanych renowacji we wszystkich strefach klimatycznych. To jest dokładnie dwa kilometry kwadratowe wykładzin sportowych – prawie tyle samo, ile wynosi powierzchnia Monako. Spośród obiektów wyposażonych w takie bieżnie wymienić należy takie znane stadiony, jak stadion Letzigrund w Zurychu, stadion olimpijski w Berlinie, Rzymie czy Sztokholmie.

wróć


Archiwum
Dodaj komentarz


  10 ostatnich wiadomości w tej kategorii: