Menu

Forum

Zaloguj się na forum
Login:
Hasło:
 
 Zapomniałem hasła
 Rejestracja

Ostatnie wiadomości

więcej

Galerie

 
 
 

więcej

więcej

Przegląd prasy

Przegląd Prasy / Budownictwo Sportowe i Rekreacyjne / Nowy Stadion Wembley

Nowy Stadion Wembley

2007-12-06


Wembley to jedno z najważniejszych miejsc w Londynie. Każde dziecko marzy by tutaj kopnąć piłkę, każdy zespół muzyczny by tu zagrać. To miejsce, które przyciąga wzrok i kusi magią swej historii. I choć nowy stadion błyszczy nowością to przecież w sercach wszystkich jego fanów dalej jest tym starym Wembley, na którym tak wiele się wydarzyło.

 

 

Budynek stadionu z niezwykłą swobodą wpisuje się w krajobraz współczesnej architektury Londynu. Jest kolejnym punktem odniesienia w tym rozległym mieście. Poprzez podświetlany łuk jest jak latarnia, która prowadzi żeglarzy bezpiecznie do portu. I tak jak latarnia bez słów oznajmia, że na Wembley coś się dzieje.
  

W czasach, w których większość obiektów sportowo-widowiskowych musi przynosić profit jest to bardzo efektywna forma reklamy i promocji na ogromną skalę, stworzona prostym zabiegiem architektonicznym.
Łuk poprzez swoją wysokość (133 m) i rozpiętość (315 m) został wpisany w księgę rekordów Guinessa, jako najdłuższy niepodparty element konstrukcji dachu. Jest widoczny z odległości do 10 kilometrów, a zmieści się pod nim może chociażby charakterystyczne londyńskie koło - London Eye.
Jego średnica wynosi 7 m. Zbudowany jest ze stalowych rur, które przeplatając się tworzą między sobą kształt rombu. Ten geometryczny motyw został później powtórzony we wnętrzach stadionu. Ściany niektórych restauracji pokryte są okładziną przypominającą w kształcie romby.
  

 

Poprzez jakość użytych materiałów oraz powściągliwość w projektowaniu, Wembley jest jednym z najbardziej eleganckich stadionów piłkarskich na świecie. Wydaje się, że funkcja sportowa została specjalnie wzbogacona o takie elementy jak centrum biznesowe, kawiarnie, restauracje, aby dodać temu miejscu więcej ogłady. Na terenie stadionu znajdują się 4 największe w Londynie restauracje, 103 bary i ponad 2000 toalet. Powierzchnie komunikacyjne to ponad 8 arów korytarzy z widokami na różne części Londynu. Te statyki i wielkość budynku przywodzą na myśl porównanie z Titanikiem. Jest to miejsce, w którym każdy niezależnie od tego z jakiej warstwy społecznej pochodzi może poczuć się wyjątkowo. Zostanie też na pewno wyjątkowo potraktowany, co ma zapewnić ponad 6500 stewardów obsługujących gości i dbających o ich bezpieczeństwo w trakcie wydarzeń sportowych.

  

Jednym z podstawowych założeń podczas projektowania stadionu było zapewnienie tej samej jakości murawy piłkarskiej i znacząca poprawa widoczności z trybun. Aby poprawić widoczność z trybun usunięto istniejące kolumny i wprowadzono nowe wytyczne określające szerokość rzędów i odległość między siedzeniami. Stadion stał się bardziej komfortowy. Obecnie zwykły fan piłkarski ma te same parametry widoczności i miejsca, co kiedyś miała loża królewska. 90 000 miejsc siedzących w kolorze czerwonym i zwarte, jednolite trybuny zapewniają przyjemne wrażenie bliskości i niejako uczestnictwo widzów w tym wielkim spektaklu, jakim jest mecz piłkarski. 
  

 

Trawa na Wembley to mieszanka ponad 250 różnych odmian. Odpowiednie naświetlenie i przewietrzanie jest jednym z podstawowych czynników utrzymujących jej jakość. Aby to uzyskać zaprojektowano częściowo przesuwany dach, którego południowe części zsuwają się jedna na drugą powiększając bądź zmniejszając ilość napływającego światła. Dużą zaletą dachu jest również brak cieni rzucanych przez jej konstrukcję na płytę boiska. Jest to bardzo istotne podczas transmisji telewizyjnych.
Pomysłem bardzo nowatorskim jest wprowadzenie powietrza na boisko poprzez specjalne, ogromne szczeliny ulokowane pomiędzy dolną i środkową trybuną. Szczeliny te mogą być zamykane i otwierane poprzez system żaluzji umożliwiając w ten sposób regulację dopływu powietrza.
Wszystkie te zabiegi, włączając akustykę budynku, były analizowane i modelowane komputerowo, tak aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty.

 


  

Architektura nowego stadionu na Wembley nie jest nadzwyczajnie rewolucyjna i innowacyjna w sensie wizualnym, ale nie to było zamiarem projektantów. Miał powstać nowy symbol na miarę starej chwały Wembley. Symbol, który poprzez swoją prostotę i elegancje wytyczy nowe standardy i trafi do serca londyńczyków.

 

Mateusz Biskupek, HOK sport architecture
Rysunki i zdjęcia HOK sport architecture i Foster&Partners


Nowy Stadion na Wembley (The New Wembley Stadium)
Inwestor Wembley National Stadium Limited
Projektant The World Stadium Team (HOK sport architecture + Foster and Partners)
Architekci Rod Sheard i Ben Vickery (HOK sport architecture), Norman Foster, Mouzhan Majidi (Foster and Partners)
Konstrukcja Connell Mott MacDonald RAZEM Z Sinclair Knight Merz
Wykonawca Multiplex Construction, UK
Projekt 1997-2002
Okres budowy 2002-2007
Pojemność stadionu 90 000 miejsc siedzących
Powierzchnia użytkowa 180 tys. m2
Kubatura 4 mln m3
Wysokość łuku 133 m
Rozpiętość łuku 315 m

wróć