Menu

Forum

Zaloguj się na forum
Login:
Hasło:
 
 Zapomniałem hasła
 Rejestracja

Ostatnie wiadomości

więcej

Galerie

 
 
 

więcej

więcej

Reklama


Warto wiedzieć

Kompletujemy system nagłośnieniowy w klubie fitness czy siłowni

2010-07-12

Autor: IK,

Planujesz otwarcie nowego klubu? A może chcesz zainwestować w profesjonalne nagłośnienie? Mamy dla Ciebie kilka rad, na co warto zwrócić uwagę nim podejmiesz decyzję o zakupie wyposażenia.

1.Łatwość obsług

System audio w sali fitness musi być prosty w obsłudze. Ludzie którzy obsługują system nagłośnieniowy nie są profesjonalistami w tej branży. Im szybciej uzyskają dostęp do żądanej funkcji tym płynniej prowadzą ćwiczenia, mają więcej czasu dla ćwiczących i lepszy humor :). Intuicyjność obsługi sprzętu pozwoli również zaoszczędzić czas na szkolenie obsługi, co jest bardzo istotne w klubach w których następuje częsta rotacja instruktorów.

2. Niezawodność

Sprzęt zainstalowany w salach Fitness jest systemem komercyjnym (pośrednio, ale przynosi dochód właścicielowi). Warto pamiętać, że jest to sprzęt elektroniczny pracujący wiele godzin tygodniowo w ciężkich warunkach (wilgotność, wysoka temperatura) gdzie o awarię nietrudno. Każda godzina zajęć odwołana z powodu awarii sprzętu przynosi wymierną stratę (odwołane zajęcia trzeba  zrekompensować klientom). Odwołanie lub przesunięcie zajęć to również strata prestiżu klubu oraz niezadowolenie klienta, które choć niemierzalne, są bardzo istotne. Ważne są również okresy gwarancji, które pozwolą przyszłemu właścicielowi zredukować koszty serwisu. Warto również korzystać z firm które na okres naprawy dostarczają zamienniki uszkodzonego sprzętu.

3. Planowanie

Podczas planowania instalacji audio warto zasięgnąć opinii specjalistów. Choć instalacje w salach służących do ćwiczeń Fitness czy Spining są dosyć proste, to sprawa komplikuje się gdy zamierzamy zapewnić tło muzyczne (BGM – Back Ground Music) w dużych salach siłowni, Cardio, Saunach, szatniach i recepcji. W takich systemach należy zaplanować więcej małych kolumn głośnikowych a nie skupiać się na 2 lub 4 dużych zestawach głośnikowych. Instalacja zaprojektowana w ten sposób równomiernie nagłośni całą przestrzeń.

4. Wykonanie instalacji

Wykonie instalacji audio dzielimy na 3 etapy: planowanie, montaż okablowania, montaż urządzeń. Kiedy instalacje mamy już zaplanowaną i znamy rozmieszczenie przyszłych urządzeń trzeba wykonać instalację okablowania, zanim rozpocznie się montaż urządzeń. Taka kolejność zapewni dyskretne umiejscowienie przewodów pod tynkiem, w ściankach G-K lub suficie. Ten etap prac wykonujemy zazwyczaj równolegle z pracami elektrycznymi. Montaż urządzeń najlepiej rozpocząć gdy wszystkie prace wykończeniowe są już zakończone. Nie narażamy wtedy sprzętu na dużą ilość pyłu przy pracach wykończeniowych oraz na inne mechaniczne uszkodzenia.

5. Dobór sprzętu.

Podaż sprzętu na rynku Audio jest ogromna więc przy wyborze poszczególnych komponentów należy kierować się następującymi czynnikami:

- mikrofon nagłowny
To najbardziej newralgiczna część systemu. Najczęściej ulega awariom i to z nim najwięcej kłopotów mają instruktorzy. Warto zainwestować w profesjonalne rozwiązania przeznaczone na rynek Fitness. Najwyższe modele są wodoodpore, wygodne i łatwo dopasowują się do głowy instruktora.

- odtwarzacz CD
Obecnie nadal najpopularniejszym nośnikiem jest płyta kompaktowa, jednakże warto zwrócić uwagę czy proponowany odtwarzacz czyta coraz popularniejsze pliki MP3 i zdobywające rynek przenośne pamięci USB. Najważniejszą funkcją, której wymagają instruktorzy, jest zmiana prędkości odtwarzanej muzyki, bez miany barwy utworu. Dla instruktorów tańca istotny jest również zdalny pilot do odtwarzacza (nie muszą wtedy podchodzić do urządzenia by powtórzyć układ)

- mixer
Służy do „wymieszania” muzyki z odtwarzacza i głosu instruktora z mikrofonu. Odpowiada również za regulację głośności całości systemu. Najlepiej, gdy jest jak najprostszy w obsłudze i posiada korekcję barwy dźwięku (pozwoli to dopasować brzmienie systemu). W bardziej rozbudowanych salach możemy zastosować mixer pozwalający zmiksować np. dwa mikrofony (gdy w klubie odbywają się prezentację lub zajęcia z dwoma instruktorami).

- kolumny głośnikowe
Dobór kolumn jest zdeterminowany przez kilka czynników: gabaryty sali, przeznaczenia (Fitness, nauka tańca, sala Cardio, lub sauna), oraz oczywiście budżetu inwestora. Tutaj najlepiej poradzić się specjalistów, gdyż każda kolumna poza mocą podawaną w Watach w (standardzie RMS) ma również szereg innych istotnych parametrów jak skuteczność, pasmo przenoszenia oraz impedancja.

- wzmacniacz (końcówka mocy)
Profesjonalne wzmacniacze nazywane również końcówkami mocy to urządzenia znacznie różniące się od standardowych wzmacniaczy domowych klasy Hi-Fi. Zazwyczaj są wyposażone w dodatkowe chłodzenie za pomocą wiatraków oraz zabezpieczenia przeciwko przegrzaniu, zwarciom w głośnikach i sieci prądowej. Ich moc dobierana jest do mocy kolumn.

- akcesoria
Zakupując system audio należy też zwrócić uwagę na kilka przydatnych akcesoriów. Urządzenia profesjonalne są zazwyczaj zamontowane w obudowach o standardzie 19 cali dlatego należy zakupić do nich profesjonalną szafkę, by uniknąć kłopotów z montażem. Do nadajnika mikrofonu bezprzewodowego dostępne są paski na biodra lub ramię,  sztywno trzymające mikroport, zapobiegając upadkowi, zalaniu potem i innym uszkodzeniom. Pożytecznym rozwiązaniem jest zakup ładowarki i kilku baterii (akumulatorów) do mikrofonu, pozwalającej oszczędzać pieniądze i środowisko naturalne. Do szafek 19” dostępne są również szuflady zamykane na klucz, gdzie możemy schować mikrofon pilota od odtwarzacza Cd i zapasowe baterie od mikrofonu.

wróć

Archiwum
Dodaj komentarz