Menu

Forum

Zaloguj się na forum
Login:
Hasło:
 
 Zapomniałem hasła
 Rejestracja

Ostatnie wiadomości

więcej

Najczęściej czytane

 Wydarzenia

 Ludzie

 Marketing i Public Relations

 Media

 Sponsoring

 Inwestycje sportowe

 Żywienie i Wspomaganie

 Aparatura medyczno-badawcza

więcej

Galerie

 
 
 

więcej

więcej

Aktualności

Nauka windsurfingu, czyli rozwijanie umiejętności menagerskich

2014-10-20

Ostatnio wybrałem się nad zatokę Pucką, by rozwijać moją pasję związaną z windsurfingiem. Spakowałem sprzęt na dach samochodu i przemierzyłem całą Polskę, żeby poczuć to niesamowite uczucie wiatru wiejącego w żagiel. Prognoza pogody zapowiadała się znakomicie i spełniła się w 100%. Spędziłem jeden z najlepszych tygodni na przestrzeni ponad 15 lat pływania, po których naszły mnie przemyślenia związane… z biznesem.

Ulokowany byłem akurat w okolicy szkółki, w której pracowałem przez 6 sezonów jako instruktor windsurfingu. W czasie mojej wizyty szkółka ta organizowała dużą imprezę firmową dla pracowników. Co więcej, ta sama firma uczestniczyła w tego typu 2-dniowym wydarzeniu po raz 14. Pomyślałem, że coś w tym musi być. Długo się zastanawiałem i zwróciłem uwagę na ogromną liczbę elementów, które pozwalają na niezwykły rozwój zarówno w kontekście fizycznym, intelektualnym, jak i twórczym.

Koordynacja na desce

Windsurfing jest jednym ze sportów, które wymagają niesamowitego zmysłu koordynacji ręce-oczy-nogi-błędnik. W każdym momencie pływania oraz na każdym poziomie zaawansowania musimy być w pełni skoncentrowani na kontrolowaniu całego swojego ciała. Stojąc na desce niezwykle istotnym jest, aby utrzymać równowagę. Delikatne przesunięcie ciężaru ciała w którąkolwiek stronę może mieć bardzo „mokre” skutki. Drugą rzeczą, którą trzeba kontrolować, jest odpowiednie napięcie żagla. Stąd jednoczesna koordynacja naszych rąk ma tutaj kluczowe znaczenie. Zła kontrola sprawi, że żagiel pociągnie nas za sobą lub spadniemy do wody na plecy. Każdy błąd może skończyć się jedynie kąpielą. Ważne tylko, żeby woda była ciepła. Warto zaznaczyć, że odpowiednia koordynacja całego ciała wpływa na rozwój obu półkul mózgu jednocześnie tj. na rozwój zarówno twórczego, jak i logicznego myślenia.

Przewidywanie trendów
Wyprawa na windsurfing wiąże się m.in. z obserwacją prognoz i doborem odpowiedniego sprzętu (deski, żagle, pianki). Przed każdym wyjściem trzeba dokładnie obserwować ruch na wodzie oraz chmury. Takie obserwacje pozwalają na odpowiedni dobór wielkości żagla. Podczas windsurfingu należy także sprawdzać czy nie nadchodzą szkwały, nie ma czegoś w wodzie (np. glonów), ale również obserwować wysokość fali i wypłycenia. W przypadku kamieni lub płycizny, poza kąpielą możemy zniszczyć sobie sprzęt lub co gorsza doznać groźnej kontuzji. Windsurfing uczy nas zatem zarówno analizy pod kątem długoterminowych badań, jak i właściwego odczytywania bieżącej sytuacji.

Myślenie strategiczne
Aby móc pływać na desce potrzebujemy dwóch rzeczy – wody i wiatru. Wiatr napędza nasze deski i daje nam olbrzymią frajdę. Jest tylko jeden kłopot - nie da się pływać prosto pod wiatr. Planując pływanie po pierwsze trzeba przeanalizować odpowiedni kierunek, a po drugie zaplanować sobie czas oraz zabezpieczenie na wypadek sytuacji nieprzewidzianych. Musimy również wiedzieć, że nie jesteśmy jedynymi uczestnikami ruchu wodnego - na nasze decyzje mają wpływ również inne osoby. Jeżeli chcemy jeszcze bardziej rozwinąć się w tym zakresie, możemy z grupą przyjaciół urządzić regaty. Potrzebne będą tylko 3 spore kamienie, trochę liny i 3 gumowe piłki. Bezpośrednia rywalizacja jest dodatkowym bodźcem pobudzającym nasze umiejętności określania taktyk.

Sport nie tylko indywidualny
Płynąc na desce jesteśmy sami sobie sterem, okrętem, żeglarzem. Jednak nie jest to sport wyłącznie dla indywidualistów. Windsurfing ze znajomymi pomoże się nawzajem wspierać i inspirować. Można też się ścigać i rywalizować na różnych frontach. Wsparcie znajomych jest również niezwykle istotne ze względów bezpieczeństwa. Woda jest jednym z najsilniejszych żywiołów, z którymi w pojedynkę nikt sobie sam nie poradzi. Wspólne pływanie uczy nie tylko komunikacji, ale co bardziej istotne wzmacnia zaufanie w zespole.

Windsurfing i biznes
W obecnych czasach firmy inwestują olbrzymie pieniądze w różnorodne szkolenia, które wpływają na rozwój ww. kompetencji. Zależy nam na tym, aby nasi pracownicy byli otwarci na nowe wyzwania, kreatywni, potrafili ustalać odpowiednie strategie i dostosowywać je do aktualnych trendów na rynku. Chcielibyśmy, aby wszyscy wspierali się nawzajem poprzez inspirowanie do dalszego rozwoju. Zależy nam na pobudzaniu pozytywnych relacji w zespole, w tym kluczowego zaufania.
Windsurfing w dużej mierze pomaga w tym zakresie, a co istotne jest także niesamowitym przeżyciem. Każdy, kto raz złapał bakcyla zostanie wciągnięty w ten sport do końca życia. Jeżeli chcemy, aby to czego się nauczyliśmy przyniosło efekt pozytywny w firmie, musimy konsekwentnie nawiązywać do przeżytych w trakcie kursu doświadczeń. Tworząc plan szkoleniowy powinniśmy również zwrócić uwagę, aby instruktorzy w sposób nienachalny poruszali odpowiednie kwestie związane z planowaniem, strategią i wzajemnym wsparciem uczestników. W takim przypadku będziemy w stanie kontynuować nasze działania nie tylko w zakresie rozwojowym, ale również przeniesie się to na podtrzymywanie pozytywnych wspomnień związanych ze szkoleniem.

Autorem komentarza jest Wojciech Gawlik, koordynator projektu ManaGame.

wróć



Archiwum
Dodaj komentarz


  10 ostatnich wiadomości w tej kategorii: