Menu

Forum

Zaloguj się na forum
Login:
Hasło:
 
 Zapomniałem hasła
 Rejestracja

Ostatnie wiadomości

więcej

Najczęściej czytane

 Wydarzenia

 Ludzie

 Marketing i Public Relations

 Media

 Sponsoring

 Inwestycje sportowe

 Żywienie i Wspomaganie

 Aparatura medyczno-badawcza

więcej

Galerie

 
 
 

więcej

więcej

Aktualności

Cezary Zamana

2006-11-30

Cezary Zamana, jeden z najbardziej doświadczonych polskich kolarzy, zwycięzca Tour de Pologne w 2003 roku. Obecnie ścigający się w barwach grupy kolarskiej Intel-Action Team. Popularny "Zorro", jak nazywają go koledzy, zadebiutował w zawodowym peletonie w 1992 roku.
 
Cezary Zamana:

- urodzony 14 listopada 1967 roku w Ełku
- żonaty (Ewa), dwoje dzieci: Kasia i Olek
Grupy zawodowe:

Subaru-Montgomery (1992-1993), Kelme (1994), Motorola (1995), Mróz (1996-1999), Mat Ceresit (2000), CCC-Mat (2001), CCC-Polsat (2002), Action nVidia Mróz (2003)

Największe sukcesy:

Tour de Pologne: 1 m. (2003), 6 m. (2002), 9 m. (2000); dwa wygrane etapy (2002, 2003)
etap w Dauphine Libere (1993)
mistrzostwo Polski (1999)
Małopolski Wyścig Górski (2003); dwa wygrane etapy (2003)
Memoriał Henryka Łasaka (1999, 2002, 2003)
Memoriał Kaczyny i Malinowskiego (1998)
Commonwealth Bank Classic (1998)

Inne zwycięstwa etapowe:

etap w Dookoła Słowacji (2003)
etap w Czterech Asach Fiata (2002)
dwa etapy w Dookoła Argentyny (1999)
dwa etapy w Dookoła Normandii (1996, 1997)
etap w Karkonosze-Tour (1996)
etap w West-Virginia Mountain Classic (1992)

Starty w wielkich tourach:

Tour de France (1994 - 100. miejsce), Vuelta a Espana (1995 - 109.)

 
Wywiad udzielony SportBiznesowi
Jak zaczęła się Pańska przygoda ze sportem?

W dużym stopniu zawdzięczam to rodzicom, którzy od dziecka dawali mi nieograniczony czas na zabawy i sport na świeżym powietrzu. Pamiętam, że kiedy oglądałem wyścigi kolarskie zawsze coś się we mnie budziło, czułem jakieś wewnętrzne powołanie do tej dyscypliny i w końcu poszedłem za głosem serca.
Skąd pojawił się pomysł na Zielony Szlak - czy Pana też w ten sposób ktoś kiedyś zaraził do uprawiania sportu?

Pomysł założenia Stowarzyszenia Rowerowego Zielony Szlak powstał podczas moich startów za granicą. Obserwowałem sytuację w innych krajach, gdzie stworzono wspaniałe warunki do uprawiania kolarstwa i turystyki rowerowej. W Holandii czy Belgii ścieżki rowerowe są dosłownie wszędzie. Jest także mnóstwo baz rowerowych, gdzie można wypożyczyć i naprawić sprzęt, coś zjeść czy wykąpać się po przejażdżce. Zastanawiałem się czy i u nas nie można by stworzyć rowerzystom podobnych warunków. Stąd idea Zielonego Szlaku i działania, które już w najbliższej przyszłości doprowadzą do powstania podobnej infrastruktury i ścieżek. Na razie na terenie Mazowsza, a w perspektywie w całej Polsce. Mnie nikt w ten sposób do sportu nie zachęcał a szkoda. Teraz pragnę stworzyć takie warunki dla innych.
Kolarstwo to sport indywidualny - człowiek zmaga się przede wszystkim ze sobą. Co powtarza sobie Pan w trudnych chwilach?

Kolarstwo jest sportem zespołowym, jednak każdy z zawodników przeżywa na swój sposób chwile kryzysu podczas wyścigu. Ja w takich sytuacjach nie skupiam się na sobie, nie użalam. Rozglądam się wokół podziwiając naturę, próbuję dostrzec i poczuć otaczające mnie piękno. To bardzo pomaga w przezwyciężeniu bólu. Wielką zaletą kolarstwa jest to, że wyścigi poprowadzone są najczęściej po bardzo pięknych trasach. Staram się by takie były też trasy organizowanych przez Stowarzyszenie imprez cyklu Mazovia MTB Maraton.
Czy po wielu latach startów, uczestnictwa w różnych zawodach nie brakuje Panu motywacji? 
Mam dużo szczęścia bo otaczający mnie ludzie – członkowie ekipy, koledzy z grupy, członkowie Stowarzyszenia, moi najbliżsi i kibice - motywują mnie do pracy i świetne im to wychodzi.

Czy szkółka sportowa to nowe wyzwanie dla Cezarego Zamany, już nieczysto sportowe, ale osobiste?
Jako wyzwanie traktuję projekty związane z budową ścieżek rowerowych w ramach Zielonego Szlaku. Stworzenie szkółki i praca z dziećmi to bardziej powołanie.
Jakie są marzenia Cezarego Zamany dotyczące polskiego sportu?

Chciałbym by do władz zarówno sportowych jak i politycznych trafiali ludzie czujący sport, mam tutaj na myśli przede wszystkim byłych zawodników.
Co chciałby Pan przekazać młodym ludziom poprzez Zielony Szlak?
Zielony Szlak to droga wolności, witalności i zdrowia. Droga, na której spotkać można ludzi spokojnych i która prowadzi do długowieczności. Zapraszam wszystkich – spotkajmy się tam!
Dziękuję za rozmowę i życzę udanych startów.

wróćArchiwum
Dodaj komentarz


  10 ostatnich wiadomości w tej kategorii: