Menu

Forum

Zaloguj się na forum
Login:
Hasło:
 
 Zapomniałem hasła
 Rejestracja

Ostatnie wiadomości

więcej

Najczęściej czytane

 Wydarzenia

 Ludzie

 Marketing i Public Relations

 Media

 Sponsoring

 Inwestycje sportowe

 Żywienie i Wspomaganie

 Aparatura medyczno-badawcza

więcej

Galerie

 
 
 

więcej

więcej

Aktualności

Paweł Lewiński - Polskie Stowarzyszenie Greenkeeperów

2006-08-09


Założyciel i prezes Polskiego Stowarzyszenia Greenkeeperów, zajmującego się profesjonalnymi nawierzchniami trawiastymni, ze szczególnym uwzględnieniem golfa. Jest również wydawcą magazynu dla greenkeeperów "Sportowe nawierzchnie trawiaste" oraz założycielem portalu dla greenkeeperów http://www.mgolf.pl/.
Poniżej wywiad udzielony portalowi SportBiznes.pl:
Rozumiem Pana fascynację trawami, czego dowodem jest doktorat na Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Skąd jednak zainteresowanie golfem?
Istnieje wiele fascynujących faktów dotyczących traw, które spowodowały moją fascynację tym gatunkiem. Ponieważ druga moją pasją jest golfa, oba zainteresowania doskonale się połączyły i uzupełniają.
 
Czy pańskie doświadczenie, znajomość traw, i umiłowany sport jakim jest golf  mają cechy wspólne?
Jak najbardziej, że mają . Dlatego właśnie  zdecydowałem się na zrobienie doktoratu na Akademii Rolniczej we Wrocławiu, który będzie dotyczył  najintensywniej wykorzystywanej trawie – trawie sportowej na polu golfowym.
 
Współpracuje Pan z profesorami z Ohio State University, czy wyniki tej współpracy będzie można dostrzec w Polsce?
W chwili obecnej mam możliwość poszerzenia swojej wiedzy dzięki współpracy z najbardziej uznanymi profesorami. Kilkumiesięczne stypendium i udział w szczegółowych badaniach darni jest niezwykle interesujące. Dzięki tej wizycie zostanie również nawiązana bliska współpraca pomiędzy AR Wrocław a uniwersytetami w Stanach.
 
W ubiegłym roku powstał Polskie Stowarzyszenie Greenkeeperów- na czym polega jego działalność?
Jest to związek wszystkich ludzi zajmujących się profesjonalnymi nawierzchniami trawiastymi, ze szczególnym uwzględnieniem golfa. Organizacja jest młoda ale już ma ponad 20 członków, zorganizowaliśmy również 3 turnieje golfowe, konferencję zawodową i wyjazd na targi do Monachium. W tym roku przed nami jeszcze II Konferencja PSG, która odbędzie się w dniach 17-18 X w Olsztynie, a swój udzial zapowiedzieli najpoważniejsi specjaliści z Europy.
 
Greenkeeper to stosunkowo nowa nazwa w Polsce-jak prawidłowo należy ją rozumieć?
Greenkeeper  to dosłownie  Mistrz Zieleni - odpowiada za odpowiednią jakość trawnika, co przy bardzo wysokich standardach i intensywnej eksploatacji jest zajęciem niełatwym, ale przynoszącym bardzo dużo zawodowej satysfakcji.
 
Jakie wyzwania stawiają przed sobą Greenkeeperzy?
Przede wszystkim integracja środowiska greenkeeperów i superintendentów. Zajmujemy się również organizowaniem konferencji i szkoleń tematycznych, generalnie wszystkim co jest ukierunkowane na greenkeeping. Jednym z nadrzędnych celów jest również współpraca z Polskim Związkiem Golfa, PGA Polska i innymi organizacjami w zakresie promocji golfa jako czynnej formy wypoczynku. I oczywiście wymiana doświadczeń między polskimi greenkeeperami to kolejny z naszych celów.
 
Zawodowo pracuje Pan jako general manager na polu golfowym, czy to ciekawe zajęcie? Czy miewa Pan czas na nudę?
Faktycznie zawodowo pracuję na polu golfowym. Pole golfowe jest wyjątkowym miejscem pracy, gdzie mamy do czynienia ze środowiskiem naturalnym. Każdy dzień jest inny, co chwila pojawiają się inne zagadnienia które trzeba rozwiązać, począwszy od organizacji niepowtarzalnej imprezy golfowej dla naszego klienta, a skończywszy na miniaturowych grzybach czy bakteriach, które wywołują choroby trawników. Piękno tej pracy to jej nieustająca zmienność,  zdecydowanie nie pozwalająca na nudę.
 
Zajmuje się Pan kilkoma przedsięwzięciami jednoczenie, proszę nam powiedzieć co obecnie pochłania Panu najwięcej czasu?
Rzeczywiście nie skupiam się jedynie na jednym zadaniu. Poza pracą zawodową jako general manager, od ponad roku wydaję również magazyn greenkeepera „SPORTOWE NAWIERZCHNIE TRAWIASTE” . Uzupełnieniem magazynu jest portal internetowy, który stopniowo staje się coraz bogatszym źródłem informacji o zagadnieniach związanych z trawami. Staram się godzić wszystkie obowiązki i wykonywać je sumiennie.
 
Jakie są Pana plany na przyszłość jeśli chodzi o działalność stowarzyszenia?
Na najbliższy czas mamy zaplanowane stworzenie polskiej bazy danych chorób i szkodników trawników oraz sposobów ich zwalczania. Jest jeszcze wiele spraw, które chciałbym zrealizować, tak aby zarówno Polskie Stowarzyszenie Greenkeeperów jak i polska nauka dotycząca traw sportowych były podmiotami bardzo silnymi, rozpoznawalnymi i uznanymi w Europie i na świecie.
 
Rozmawiała Marta Demianiuk, SportBiznes.pl

wróćArchiwum
Dodaj komentarz


  10 ostatnich wiadomości w tej kategorii: