Menu

Forum

Zaloguj się na forum
Login:
Hasło:
 
 Zapomniałem hasła
 Rejestracja

Ostatnie wiadomości

więcej

Najczęściej czytane

 Wydarzenia

 Ludzie

 Marketing i Public Relations

 Media

 Sponsoring

 Inwestycje sportowe

 Żywienie i Wspomaganie

 Aparatura medyczno-badawcza

więcej

Galerie

 
 
 

więcej

więcej

Aktualności

Budowa Narodowego Centrum Sportu

2006-11-22

Stadion X-lecia - Przegląd Sportowy

Narodowego Centrum SportuWedług premiera Jarosława Kaczyńskiego, w Polsce brakuje infrastruktury sportowej z "prawdziwego zdarzenia". Szef rządu zapowiedział we wtorek, że "nadrobieniu tego wielkiego braku" służyć będzie budowa Narodowego Centrum Sportu. Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt uchwały w sprawie budowy Narodowego Centrum Sportu.

"Na terenie, gdzie leży dziś Stadion X-lecia i wokół niego, ma być zbudowany nowoczesny stadion olimpijski, hala sportowa z prawdziwego zdarzenia, basen olimpijski z widownią i szereg innych budynków i urządzeń" - zapowiedział premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

"Polska - i to jest jeden z naszych wielkich mankamentów - mimo że jesteśmy dużym krajem, nie ma w gruncie rzeczy w ogóle tego rodzaju urządzeń, budowli" - ocenił J. Kaczyński.

Według premiera, po "realizacji sześcioletniego projektu inwestycyjnego, który przed nami - chodzi o inwestycje ze środków europejskich - ta sytuacja się dość znacznie zmieni". J. Kaczyński przyznał, że "mamy troszkę nowoczesnych stadionów, jak w Kielcach, czy w innej skali w Płocku, ale to jest bardzo mało i to są stadiony tylko piłkarske".

Wielofunkcyjny Stadion Narodowy z trybunami mogącymi pomieścić 70 tysięcy widzów powstać ma na około 30 ha prawobrzeżnej Warszawy, na terenie obecnego stadionu X-lecia. Wybudowana zostanie także hala sportowo-widowiskowa na 15 tys. widzów oraz pływalnia o wymiarach olimpijskich z trybunami na 4 tys. osób.

Rządowy projekt zakłada, że budowa Centrum będzie finansowana z budżetu państwa, Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej oraz środków budżetowych stolicy. Szacuje się, że koszt budowy kompleksu wyniesie około 1,2 mld złotych, z czego 800 mln zł pochodzić ma z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

Premier był też pytany na wtorkowej konferencji o ocenę kondycji polskiej piłki nożnej.

"Cieszę się z sukcesów (ostatnich zwycięstw polskiej kadry prowadzonej przez Leo Beenhakkera), ale wiem, co się stało z polskimi zespołami ligowymi, które w europejskich rozgrywkach uczestniczyły" - powiedział szef rządu. Według niego, "naprawa polskiej piłki nożnej jest przed nami".

"Polska piłka nożna cierpiała w sposób bardziej intensywny niż inne instytucje, grupy społeczne, na chorobę, którą chcemy wyleczyć. To znaczy cel działania - dobre piłkarstwo - gdzieś zniknął, a pozostały pieniądze i organizowanie się wokół tego, jak do tych pieniędzy dotrzeć" - tłumaczył J.Kaczyński.

PAP / sports.pl

Zobacz również: Stadion Narodowy zamiast X-lecia

wróćArchiwum
Dodaj komentarz


  10 ostatnich wiadomości w tej kategorii: