Menu

Forum

Zaloguj się na forum
Login:
Hasło:
 
 Zapomniałem hasła
 Rejestracja

Ostatnie wiadomości

więcej

Galerie

 
 
 

więcej

więcej

Reklama


Nowości rynkowe

Berndorf - niecki basenowe ze stali nierdzewnej

2006-11-03

Niecki basenowe ze stali nierdzewnej cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Świadczy o tym duże zainteresowanie inwestorów publicznych i prywatnych, jak również biur architektonicznych.

niecki basenowe Berndorf

Niecki basenowe ze stali nierdzewnej cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Świadczy o tym duże zainteresowanie inwestorów publicznych i prywatnych, jak również biur architektonicznych.  Zrealizowane obiekty kryte i otwarte z nieckami wykonanymi w systemie „BERNDORF”, potwierdzają tą opinię.

Obecnie oddano do użytku kolejny kompleks basenów otwartych „Kąpielisko Zdrój” w Jastrzębiu Zdrój. Po wielu latach przygotowań i 7 miesięcznym okresie budowy, 20 września obiekt został przekazany władzom miasta. W tym miejscu należy pogratulować miastu takiego obiektu. Jest to jedno z najnowocześniejszych kąpielisk w Polsce, które jest przykładem dobrze przeprowadzonej modernizacji.

Celem modernizacji było uatrakcyjnienie obiektu i dopasowanie wyposażenia niecek basenowych do obecnych standardów europejskich. Obecnie najlepszym materiałem, stosowanym do tych celów jest stal nierdzewna. Zaproponowane rozwiązanie przewiduje wykorzystanie istniejącej betonowej niecki basenowej o wymiarach 66,85 x  29,40 m do „wmontowania’ odpowiednio ukształtowanej niecki basenowej ze stali nierdzewnej. Wykorzystanie istniejącej niecki znacznie obniża koszty inwestycji. Bogate wyposażenie w atrakcje basenowe, niewspółmiernie uatrakcyjniło cały kompleks.

W zmodernizowanym obiekcie, każdy z odwiedzających znajdzie coś dla siebie. W basenie wielofunkcyjnym, o powierzchni lustra wody 1097 m2, znajdują się wszelkiego rodzaju atrakcje wodne, takie jak: zjeżdżalnia wodna rynnowa zakończona bezpieczną sofą, schody do siedzenia z masażem powietrznym, punkty masażu ściennego, prysznice kubełkowe, obrotowa armatka wodna, gejzer powietrzny, gejzer powietrzno wodny, jeż wodny, rwąca rzeka z wyspą itd.

niecki basenowe Berndorf

Wkomponowane na całym obwodzie schody i drabinki wejściowe pozwalają na swobodne wejście do niecki. Z jednej strony znajduje się tzw. plaża. Jest to łagodne zejście do wody, pozwalające na oswojenie się z głębokością. Ma to szczególne znaczenie w przypadku małych dzieci i osób starszych. Jest ono jednocześnie bezpiecznym zejściem dla osób niepełnosprawnych. W plaży wkomponowane są również taborety do siedzenia. Ponieważ w tego rodzaju obiektach należy również pamiętać o pływaniu, obok części rekreacyjnej znajduje się basen pływacki z czterema torami pływackimi  o wymiarach 25,00 x 10,00 m i głębokości wody od 1,35 – 1,80 m.

W pobliżu ww. basenu wielofunkcyjnego znajduje się brodzik dla małych dzieci o powierzchni lustra wody 67 m2. Zbudowany jest z dwóch niecek usytuowanych na różnych poziomach i połączonych ze sobą zjeżdżalnią ze stali nierdzewnej. Głębokość wody (od 0,00 do 0.45 cm), gwarantuje całkowite bezpieczeństwo najmłodszych. Jest to bardzo ważny element wyposażenia całego obiektu. W sumie, to właśnie dzieci decydują o tym, jak my dorośli spędzamy wolny czas.

W basenach odkrytych szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie odpowiednich parametrów wody basenowej wody. W celu zmniejszenia możliwości zanieczyszczenia wody przez osoby korzystające z obiektu, na całym obwodzie zamontowane są brodziki przejściowe do płukania stóp. Jeden z nich jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Brodziki wykonane są również ze stali nierdzewnej. Są one dodatkowo wyposażone w prysznice z głowicami czasowymi.

W przypadku omawianego obiektu w Jastrzębiu Zdrój zamontowano w sumie 10 brodzików. Jest to ważny element wyposażenia każdego kąpieliska, który należy koniecznie uwzględnić już na etapie koncepcji.

Na koniec należy również wspomnieć o wysokim poziomie wód gruntowych w „Kąpielisku Zdrój”. Napierające wody gruntowe mogą doprowadzić do uszkodzenia dna. W systemie Berndorf problem ten został rozwiązany przez zastosowanie specjalnych zaworów bezpieczeństwa, umożliwiających bezproblemową eksploatację kąpieliska.  

niecki basenowe

Kilka słów o systemie Berndorf budowy i modernizacji obiektów basenowych.

Bezfugowo, szczelnie spawane blachy ze stali nierdzewnej, tworzą podstawę konstrukcji niecki. Spawane od strony zewnętrznej profile usztywniające zapewniają wymaganą sztywność dla wszystkich rodzajów zabudowy. Zintegrowana ze ścianą niecki rynna przelewowa zwiększa sztywność całej konstrukcji. Krawędź przelewowa w miejscu połączenia z rynną przelewową jest tak wyprofilowania, że spełnia funkcję krawędzi chwytnej oraz umożliwia swobodny przelew wody.

Dno niecki, wykonane z blach ze stali nierdzewnej o grubości 1,5 mm, układane jest na podsypce żwirowej. Blachy te spawane ze sobą na zakładkę, zapewniają absolutną szczelność. System ten pozwala na zaoszczędzenie kosztów inwestycji i eksploatacji związanych z budową tzw. podbasenia. Elementy ścian niecki mają grubość 2,5 mm. Denne kanały wlotowe, rynny przelewowe i zewnętrzne usztywnienia ścian bocznych wykonane są z blach o grubości 2,0 mm. Elementy wbudowane niecki basenu oraz zakotwienia wykonywane są - w zależności od wymagań statycznych - z blach o największych grubościach.

Prefabrykowane elementy ścian niecki basenu mocowane są do wcześniej przygotowanych, zbrojonych ław fundamentowych. Po ponownym zabetonowaniu tych mocowań, otrzymuje się połączenie, które w całości przenosi poziome siły występujące w dolnym obszarze niecki. „Przewróceniu” się ścian niecki w basenach odkrytych, w wyniku naporu wody lub parcia gruntu (przy pustej niecce), zapobiega się poprzez zakotwienie we wcześniej wspomnianym fundamencie, podpór ukośnych (w przypadku modernizacji -podpór poziomych do istniejącego korpusu niecki). Podpory te są konstrukcyjne łączone w obszarze rynny przelewowej. W basenach krytych funkcję tą spełnia mocowanie rynny przelewowej do płyty plaży w stanie surowym.

Niecki basenowe ze stali szlachetnej są dostarczane w całości tylko w najmniejszych wersjach. Całość konstrukcji zapewnia spełnienie najważniejszych kryteriów dobrego funkcjonowania niecek basenowych, do których należą między innymi: absolutna szczelność, optymalne warunki higieniczne, trwałość. Również szybkość montażu decyduje o wyborze naszego systemu (np. niecka o wymiarach: 25 x 12,5 m montowana jest w 4 – 5 tygodni). Również dokładność wykonania w systemie kontroli jakości ISO 9001, gwarantuje produkt o najwyższych standardach europejskich w cenie porównywalnej z innymi systemami.

Marek Wrzal
Prezes Zarządu

Berndorf Baderbau Sp.z o.o.
43-384 Jaworze
ul. Zdrojowa 78
tel.: 033 82 89 700
fax: 033 82 89 701
berndorf@bba.pl
www.berndorf-baederbau.pl

wróć


Archiwum
Dodaj komentarz


  10 ostatnich wiadomości w tej kategorii: