Menu

Forum

Zaloguj się na forum
Login:
Hasło:
 
 Zapomniałem hasła
 Rejestracja

Ostatnie wiadomości

więcej

Galerie

 
 
 

więcej

więcej

Reklama


Nowości rynkowe

System ratunkowy Recco

2005-03-21

W okresie intensywnych opadów śniegu połączonych ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi wzrasta zagrożenie lawinowe w górach. Bezpieczeństwo turystów może podnieść popularny już na całym świecie system ratunkowy. Dzięki niemu w większości przypadków życie ofiar lawin mogą uratować dwa kilkucentymetrowe kawałki tworzywa.

System o nazwie Recco to dwie kilkucentymetrowe płytki zwane reflektorami oraz detektor pełniący rolę nadajnika, w który są zaopatrzone służby ratunkowe. Reflektory umieszczone po dwóch przeciwległych stronach ciała osoby zasypanej przez lawinę odbijają fale radiowe wysyłane przez detektor służb ratunkowych pozwalając w ten sposób zlokalizować przykrytą śniegiem osobę i ułatwiając dotarcie do niej z pomocą.

- Warto aby turyści zdali sobie sprawę, iż sami mogą zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zabranie ze sobą w góry czy na stok narciarski dwóch ważących zaledwie kilka gram płytek może pomóc nam uratować życie turyście zasypanemu przez lawinę. – mówi Adam Marasek, zastępca naczelnika TOPR.

Możliwość bezpłatnego wypożyczenia płytek Recco oferują jedynie dwie wypożyczalnie w Polsce. Są to wypożyczalnie sprzętu wysokogórskiego HiMountain na zakopiańskich Krupówkach oraz w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup kurtek, spodni lub butów
z wszytą płytką Recco. Taką odzież można nabyć w dobrych sklepach z profesjonalną odzieżą do uprawiania sportów outdoor.

W Europie 40 proc. śmiertelnych ofiar wypadków lawinowych dotyczy narciarzy uprawiających ski-alpinizm, 20 proc. tych wypadków spotyka osoby uprawiające narciarstwo pozatrasowe, 1 proc. to wypadki na trasach narciarskich. W Polsce służby GOPR i TOPR odnotowują głównie turystyczne lub taternickie wypadki lawinowe. Najbardziej zagrożone lawinowo w Polsce tereny występują w Tatrach, Karkonoszach, Bieszczadach i Beskidach Zachodnich.

Warstwy w „systemie kontroli komfortu”:

1.       Warstwa chłonna w postaci bielizny termoaktywnej transportującej wilgoć na zewnątrz ubioru

2.       Warstwa izolująca - może ją stanowić ocieplająca i oddychająca bluza polarowa, która również transportuje wilgoć na zewnątrz

3.       Warstwa zewnętrzna (tzw. „okrycie wierzchnie”) – powinna stanowić ją w pełni wodoodporna, wiatroszczelna, wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i oddychająca kurtka np. HiMountain -  wykonana przy użyciu membrany Gore-Tex.

 

Wszystkie produkty HiMountain są dostępne w sieci kilkudziesięciu sklepów HiMountain na terenie całego kraju oraz w sprzedaży internetowej www.himountain.pl

wróć


Archiwum
Dodaj komentarz


  10 ostatnich wiadomości w tej kategorii: